Vali keel

Tulevik läks meist mööda  8-10.11.2024

Ajakava   Esinejad

Tallinn 1965 - Tulevik läks meist mööda

Konverentsi, näituse, töötubade ja kontsertide fookuses on sel aastal analoogtehnoloogial põhinevate helimasinate agentsus. Nagu Nüüdismuusika keskuse konverentsidel traditsiooniks, tõmbame ka sel aastal paralleele teiste kultuurivaldkondadega – vaatame kuidas mõjutas küberneetika kunsti ja arhitektuuri, mida võib oksüdeerunud tehnoloogia kohta välja lugeda teadusulmest ja millised on loomevaldkonna praktikad, ootused ja hirmud seoses tänase tipptehnoloogiaga. Mineviku ja tuleviku utoopiate põimumise teemadel kutsume koos küberpungi põlvkonna praktikutega debateerima nii tehisintellekti-optimiste kui -kriitikuid, innovatsiooni apologeete ja tehnoloogiate ajaloo mõtestajaid.

Täpsemalt:

8. novembril kell 17.00 Avame instrumentidele pühendatud näituse “Primaarid”. See on näitus esimestest. Välja on toodud masinad ja instrumendid, mis on olnud teerajajaks: aidanud luua enneolematuid kõlavälju, täiesti uusi muusikastiile, uusi mõtlemisviise helist. Nad kannavad endas elegantset instrumendiehitusdisaini, aga veelgi olulisemana- määratut potentsiaal, sest nende agentsus on avatud vormiga. Näituse avamisel teevad helilise etteaste Kaarel Kurismaa, kes mängib Härmo Härmi 1970ndate lõpul disainitud modulaarsüntesaatorit ja Kiwa. Instrumentide teemal vestlevad Margo Kõlar, Taavi Kerikmäe ja Mikko Ojanen. Vestlus toimub eesti ja inglise keeles. Üritusel osalemine on tasuta. Näitus toimub Nüüdismuusika keskuses, Pühavaimu 9 ning on avatud konverentsi ajal 8-10 November konverentsi piletiga. 

8. novembril kell 19.00 Toimub Mustpeade Maja Valges saalis elektroonilise muusika konsert "Drosseli Ringid". Esitusele tuleb arvatavalt esimese Eesti elektroonilise muusika naishelilooja Õie-Olinda Sachermanni (1915-..) taasavastatud elektroakustilised kompositsioonid 1950-60 ndatest aastatest ja Sven Grünbergi muusika oma ajastu instrumentidel. EMA on toonud lavale Grünbergi varase elektroonilise muusika elustades legendaarsed stuudiosalvestused elusas ettekandes.
Sachermanni kohta on väga vähe informatsiooni, pole teada, kus Sacherman töötatas, aga arvatavasti oli tal ligipääs Eesti Raadio tehnikale, millest annab tunnistust toona kasutusel olnud drossel-võnkekringide eriline kõla. Kompositsioonide esitajaks on Eesti elektroonilise muusika seltsi ansambel EMA.

Kell 21.00 lõpetab õhtu Robert Dicki trio kontsert Impotesti sarjas

Laupäeval 9. novembril kell 10.00 jätkub konverents ettekannetega inglise keeles:

Taavi Kerikmäe räägib Eesti esimese elektroonilise muusika naishelilooja Õie-Olinda Sachermanni pärandist,  Mikko Ojanen näitab ja räägib oma ajast ees olnud legendaarse elektrooniliste instrumentide looja Erkki Kurenniemi instrumente. Nina Stener Jørgensen aga tutvustab sama ajastu utoopilisi linnaehitusprojekte Lääne-Euroopas, avab küberneetika mõistet toona ja tänapäeval ning tõmbab paralleele tänase “targa linna” praktikatega.

kell 16.00 viib underground elektroonika superstaar Hainbach, läbi õpitoa ajalooliste elektrooniliste laboratoorsete seadmetega ja avab sellega Tallinn 1965 stuudio Eesti Nüüdismuusika Keskuses.

kell 19.00 toimub samas kontsert Kasemets - Kurenniemi
Erkki Kasemetsa kontsert-installatsioon: Tt - tribute to Buckminster Fuller, Marshall McLuhan, John Cage" (1968). Esinevad: Eesti Elektroonilise Muusika Ansambel EMA ; The DIM duo - Mikko Ojanen/ Jari Suominen
 
Pühapäeval 10. novembril kell 11.00 jätkame konverentsiga eesti keeles
 
Jaagup Irve räägib sellest kuidas muutub tekst graafikaprotsessori abil pildiks ja soojuseks? Millise lusikaga süüa masinloomet? Kuidas me sellega kohandume ja mis meist nii saab? Andrus Laansalu tutvustab teadlase ja leiutaja Manfred MIMi väga pika elu jooksul konstrueeritud muusikainstrumente. Jaak Tomberg selgitab Walter Benjamini mõtete ja Robert Musili sõnade taustal alternatiivajalugude ja alternatiivajaloolise mõtlemise ja -tegutsemise otstarvet vastastikku üksteist välistavateks alternatiivideks killunenud nüüdistegelikkuses. Kovenerntsi lõpetab üllatusesineja ning debatt